I Ogólnopolski Konkurs Czary Gitary odbędzie się już w kwietniu w Świdwinie

I Ogólnopolski Konkurs Czary Gitary odbędzie się już w kwietniu w Świdwinie

10 stycznia 2022 0 przez GitaraElektryczna.pl

Jak podaje niezawodny serwis TopGuitar, będzie to jeden z ledwie kilku konkursów dla gitarzystów elektrycznych w tym roku. Konkurs Czary Gitary organizuje Świdwiński Ośrodek Kultury – Zamek wraz z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym.Przewidziane są atrakcyjne nagrody!

 

Przewodniczącym Jury Konkursy będzie Rowan J Parker – znakomity muzyk, autor podręcznika opowiadającego, na czym polega gra w zespole rockowym – Rockstar Guitar Course. Członkami jury będzie Adam Fulara, będący mistrzem tappingu oburęcznego oraz redaktor naczelny serwisu TopGuitar i wykładowca Katedry Sztuki Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku dr Dariusz Domański.

To nowe wydarzenie ma dać szansę na konfrontację artystyczną dla wszystkich tych, których pasjonuje gra na gitarze elektrycznej. Mamy w kraju wiele konkursów na gitarę klasyczną akustyczną, a w przypadku gitary elektrycznej niewiele. Odbyło się kilka edycji tego rodzaju konkursu w Mielnie koło Koszalina, ale zaprzestano ich działalności. Teraz w Świdwinie mamy okazję wypełnić tę lukę

Najważniejsze zasady prezentujemy tutaj, ale po szczegóły odsyłamy na stronę https://zamek.swidwin.pl/
W konkursie mogą brać udział gitarzyści urodzeni po roku 1997. Konkurs dotyczy solistów gitarzystów, solistów basistów oraz zespołów.

Soliści są zobowiązani do przesłania dwóch utworów z podkładem lub bez, w tym jednego obowiązkowego, który skomponował Rowan J Parker (pliki muzyczne i nutowe do pobrania). W grupie solistycznej będą do wyboru dwie możliwości – wybieramy udział jako zaawansowani lub początkujący. W składzie zespołów mogą być różne rodzaje gitar, ale elektryczna jest obowiązkowa! W przypadku zespołu rockowego w instrumentarium może być perkusja, klawisze lub inne instrumenty. Maksymalny skład to kwint. W tej kategorii nie ma narzuconego repertuaru.

Osobna kategoria to soliści na gitarze basowej. Będą mieli możliwość zaprezentowania się w grze z podkładem lub bez oraz w coverze dowolnego utworu z podkładem oryginału.
Konkurs Czary Gitary nie dopuszcza wokalu – jest wyłącznie instrumentalny!

Odbędą się także dwa specjalne koncerty. W piątek 22 kwietnia będzie to występ Adama Fulary, a w sobotę 23 kwietnia specjalny koncert laureatów. Planowana jest także wizyta na lotnisku wojskowym w Świdwinie. Sam konkurs i większość wydarzeń z nim związanych będzie miała miejsce w pięknych pomieszczeniach świdwińskiego zamku. Organizatorzy liczą na długie jam sessions.

Poniżej, na zachętę, przykład viralowego filmiku z wykonaniem basowego standardu.

Przeczytaj relację z Konkursu Czary Gitary.