Przypominamy Line 6 Variax James Tyler

Przypominamy Line 6 Variax James Tyler

18 września 2021 0 przez GitaraElektryczna.pl

Niemal dokładnie dziesięć lat temu w sprzedaży pojawiły się w końcu nowe gitary Line 6 z rodziny Variax zaprojektowane przez Jamesa Tylera.

 

Linia tych instrumentów obejmuje trzy modele o różnym kształcie korpusu czy profilu szyjki. Pierwszy z nich – JTV-59 charakteryzuje się mahoniowym korpusem (płyta wierzchnia z klonu wzorzystego) i wklejaną mahoniową szyjką. W drugim instrumencie – JTV-69 – korpus jest olchowy, a szyjka klonowa (bolt-on). Ostatnia z gitar – JTV-89 – charakteryzuje się mahoniowym korpusem i 3-częściową szyjką z klonu. Podstrunnica we wszystkich trzech instrumentach jest palisandrowa.

Nowe gitary Variax łączą w sobie tradycję z nowoczesnością, która przejawia się w postaci zaimplementowanej technologii modelowania. Oprócz „zwykłych” przetworników (2 humbuckery w JTV-59 i JTV-89, humbucker + 2 jednocewkowe w JTV-69) w gitarach zastosowano pickup piezo (L. R. Baggs Radiance Hex). Wszystkie gitary James Tyler Variax są wyposażone fabrycznie w 25 symulacji konkretnych instrumentów takich firm jak Gibson, Fender, Gretsch, Rickenbacker, Epiphone, Guild, Martin, Danelectro czy Dobro, a także w 11 różnych strojów. Do ich wyboru służą odpowiednio pokrętła MODEL i ALT TUNE. Instrumenty wyposażono ponadto w potencjometry VOLUME i TONE oraz klasyczne przełączniki konfiguracji pickupów (3-pozycyjny w JTV-59, 5-pozycyjne w JTV-69 i JTV-89).

W modelach JTV-59 i JTV-89 zamontowano mostek stały zintegrowany ze strunociągiem, natomiast w gitarze JTV-69 zastosowano mostek tremolo. Instrumenty wyposażono w standardowe wyjście audio oraz port umożliwiający integrację z innymi produktami Line 6 (np. POD xt, POD X3, Vetta II), jak również ze znajdującym sięw komplecie specjalnymi interfejsem. Za pośrednictwem tego ostatniego gitara może komunikować się z komputerem i zainstalowanym na nim programem Variax Workbench, z którego poziomu możemy tworzyć własne modele gitar.

Variax JTV-59